V pátek 5. září odpoledne, jsme se vydali s vozidlem CAS 20 Tatra Terrno na dalekou cestou do města Zbiroh, abychom se v sobotu 6.9. 2014 mohli zúčastnit IV. ročníku ZBIROŽSKÉHO HASIČSKÉHO TATROVÁNÍ. Na rozdíl od PYROCARU, jsme se tohoto setkání účastnili poprvé. Díky shodně okolností – páteční dopravní špičky a stavebních úprav silnic, nám cesta do místa konání trvala cca 6 hodin. Do zařízení HZS ČR ve Zbirohu, jsme dorazili těsně před 22:00 hodinou. V sobotu ráno, jsme se ihned pustili do mytí, čištění a leštění auta, protože jízda po dálnici mu dala opravdu zabrat. Mezitím se do areálu sjížděli ostatní účastníci z větší či menší vzdálenosti s vozidly značky TATRA, nejen v hasičském provedení. V 10:00 bylo TATROVÁNÍ zahájeno a areálem začali procházet první návštěvníci. V průběhu celého dne, jich bylo opravdu hodně. Naši dva strojníci Jakub Lév a Tomáš Pluta se rovněž zapojili do soutěže Mistrovství republiky ve výměně předního kola na voze Tatra, kde se v konečném pořadí umístili na velmi pěkném šestém místě. V průběhu dne bylo dostatek času, abychom si prohlédli vozidla zúčastněných sborů, ale také třeba stálou expozici požární ochrany, která je v části areálu instalována. Samozřejmě se opět diskutovalo na nejrůznější témata, zejména tedy problematiky výrobců hasičských nástaveb, financování JSDH a výkonu služby. Všechny vystavené vozy si prohlédl mimo jiné také přítomný GŘ HZS ČR Ing. Drahoslav Ryba, GŘ společnosti TATRA Trucks a.s. Ing. Petr Karásek, zástupci THT Polička s.r.o. a další. Také zde nechyběl doprovodný program, ve kterém se např. předvedla přípravka mladých hasičů, nebo ukázka zásahu koňskou stříkačkou. Odborná porota, ale také laická veřejnost volila „MISS TATRA“ a celý den na podiu vystupovala skupina Bonton Band. Na cestu domů jsme se vydali po oficiálním ukončení před 17:00 hodinou. I za tuto akci patří poděkování organizátorům. Pokud to jen trochu půjde, určitě se do Zbirohu opět vypravíme.