Společná odborná příprava jednotek SDH v Jánských Koupelích

Od pátku 18. do neděle 20.března 2011, probíhala v areálu  Ústřední hasičské školy Jánské Koupele, společná odborná příprava jednotek SDH Ostrava Radvanice, Vratimov, Ostrava Bartovice, Havířov a Šenov. Příprava této společné akce zabrala několik měsíců práce, aby bylo možno zajistit hladký průběh výcviku pro všechny účastníky. O významu a rozsahu akce svědčí už jen počet účastníku z řad členů jednotek, kterých se na místě sešlo přes 90. Samozřejmostí byla také přítomnost mobilní techniky jednotlivých jednotek a velkého množství dalšího technického materiálu potřebného pro zabezpečení celé akce. Do Jánských Koupelí se jednotky sjížděly postupně, dle svých možností. Některé již v průběhu pátečního dopoledne, aby maximálně využily vymezený čas k výcviku, jehož praktická část byla v pátek zaměřena na práce ve výškách a nad volnou hloubkou. V odpoledních hodinách pak probíhaly zpravidla porady jednotek. Po večeři, když dorazila drtivá většina účastníků, proběhlo společné zahájení odborné přípravy. Zatímco členové jednotek již po tomto aktu měli volný program, velitelé jednotek zasedli k hlavní poradě k doladění posledních detailů praktického výcviku, který byl naplánován na celou sobotu. Zároveň proběhlo rozdělení členů do družstev.

Sobotní probuzení časně ráno jen potvrdilo páteční předpověď počasí, když všude ležela souvislá pokrývka těžkého, mokrého sněhu. Ale to nijak nezměnilo plány účastníků. Po snídani následoval nástup jednotek a rozdělení členů do družstev.   Družstva byla sedmičlenná a vytvořená ze všech přítomných. Takže se v jednotlivých družstvech setkali členové z různých jednotek a mohli si tak vyzkoušet spolupráci na této úrovni. V každém družstvu byl určen velitel, který jej v průběhu celé praktické části řídil. Podstatou výcviku bylo absolvování jednotlivých stanovišť, na kterých byly vytvořeny různé typy zásahů, které bylo nutno v určeném časovém limitu splnit. Po jeho uplynutí se družstvo přesunulo na další stanoviště k provedení nového zásahu. Dopoledne bylo připraveno 9 a odpoledne 10 stanovišť, takže družstva absolvovala dle možností až 19 zásahů. Na každém stanovišti byli přítomni tzv. garanti, kteří dohlíželi na plnění úkolů jednotlivými družstvy. Těmito garanty byli velitelé jednotlivých jednotek, velitelé družstev a další vybraní členové, kteří odpovídali za odbornou úroveň a bezpečné provedení zásahu. Jednotlivé typy zásahů byly voleny na reálném základě podle typů zásahů, které jednotky skutečně provádějí a na které také mají ve své výbavě standardně prostředky (nutno říci, že všechny jednotky zapojené do odborné přípravy jsou jednotkami kategorie JPO II a III, navíc s různými typy předurčenosti). Mimo jiné jednotlivá družstva musela zvládnout  vyproštění osoby a její transport z nepřístupných prostor, ošetření zraněné osoby v nepřístupném terénu a její transport přes vodní tok, záchranu osoby zasažené elektrickým proudem a její resuscitaci, výstavbu provizorní norné stěny, vytvoření stanoviště pro hromadnou dekontaminaci osob, provedení zásahu za pomoci lezecké techniky, vyhledávání a záchranu osob v zakouřených prostorách, hašení lesního požáru včetně bojového rozvinutí v těžkém terénu, záchranu osoby zasypané ve výkopu, včetně transportu na velkou vzdálenost a vytvoření místa pro přistání vrtulníku záchranné služby, zásah na vodní hladině, spojený se sběrem uhynulých vodních ptáků v případě projevení nákazy ptačí chřipkou, zásah ve výšce při požáru elektrického zařízení atd. Veškeré zásahy byly prováděny s maximálním nasazením, situaci navíc komplikovalo velmi nepříznivé počasí se sněžením a nízkými teplotami, ale i to patří k práci hasičů, kteří musí být schopni zásahu vždy, a bez ohledu na klimatické podmínky. Praktický výcvik byl ukončen v sobotu večer. Samozřejmostí bylo společné vyhodnocení, včetně vyjádření jak garantů, tak jednotlivých velitelů družstev. V neděli pak využily jednotky čas do oběda pro svůj individuální výcvik, nebo teoretickou odbornou přípravu. Na závěr samozřejmě proběhl opět nástup jednotek a závěrečné hodnocení. Účastníci se shodli, že tato akce měla významný přínos pro odbornou úroveň jednotek. Všechny  jednotky mají k reálnému společnému zásahu velmi blízko, neboť jejich obce spolu přímo sousedí.  Závěrem bychom chtěli poděkovat za spolupráci pracovníkům Ústřední hasičské školy, kteří vycházeli velmi ochotně vstříc veškerým požadavkům organizátorům této akce. Škola má velmi vhodné podmínky pro potřebnou odbornou přípravu a to nejen z hlediska teoretické přípravy, ubytování, stravování apod., ale také z hlediska možnosti realizace praktického výcviku v blízkém okolí školy, kde je možno provádět širokou škálu praktické části odborné přípravy.

Z podkladů účastníku odborné přípravy zpracoval: Richard Dudek, velitel JSDH Radvanice