img_5759

3.-5.dubna byla uspořádána jako každým rokem třídenní odborná příprava jednotky SDH v Ústřední hasičské škole Jánské Koupele. Letos se zapojilo celkem 29 členů jednotky a hasičů čekatelů z řad dorostu. Po roční přestávce to byl opět společný víkend výcviku s kolegy SDH Havířov. Páteční dopoledne a odpoledne bylo věnováno práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Po večeři následovala porada jednotky a byly probrány další organizační záležitosti. Sobotní den začal po snídani v 8:00 společným nástupem, kde byli všichni členové seznámeni s programem a zároveň rozděleni do 7 družstev. Letošní výcvik byl pojat odlišně od předchozích ročníků. Bylo vytvořeno 7 stanovišť, kde se jednotlivá družstva střídala v plnění úkolů – např. určovaní nebezpečných látek, stavění provizorních norných stěn, provizorní zabezpečení konstrukcí, čerpání vody, osvětlení, práce ve výškách, poskytování první pomoci. Nikdo z členů jednotky předem neznal zadání úkolů. Po obědě následovaly další stanoviště – požár střechy, zásah v ochranných oblecích OPCH + dekontaminace, práce na vodě – záchrana osoby pomocí člunu, vyproštění osoby z vozidla, stavění protipovodňových hrází, záchrana osob se sebevražedným úmyslem a stanoviště prostředků improvizované ochrany. Po večeři ještě následovala teoretická část zaměřená na dopravní nehody. Večer byl opět ve znamení společného posezení s kolegy z Havířova a diskusí nad vším možným, nejen v životě hasičském… Neděle pak začala opět v 8:00 hodin teorií – přednáška z oblasti bojových otravných látek a měřících přístrojů a poté praktický výcvik s čerpadly a zařízením pro nouzové přežití – malou koupací soupravou. Po obědě už jen krátké zhodnocení, společné foto a odjezd na základnu, kde následoval velký úklid. Věříme, že tento náročný víkend opět přinesl členům řadu poznatků.