Víkend 8. a 9.května patřil VII.ročníku soutěže hasičů v záchranářských disciplínách RALLYE HAMRY. Soutěž pořádá HZS Olomouckého kraje, který se touto cestou snaží zpestřit odbornou přípravu dobrovolných jednotek požární ochrany. Místem konání, STARTu, CÍLe a ubytování se stal vojenský výcvikový prostor Březina a jeho blízké okolí. Jednotky 13 sborů dobrovolných hasičů různých kategorií plnili během soutěže ve 2 etapách celkem 9 úkolů. Naše jednotka do poslední chvíle z organizačních důvodů nevěděla, zda se letošního ročníků zúčastní. Po sestavení družstva s handicapem absence jednoho člena, se sestava složená ze dvou nováčků a tři už touto soutěží vyškolených hasičů přihlásila a v sobotu ráno po vystrojení a vybavení vozidla MB-VITO vyjela směr okres Prostějov. Po příjezdu a registraci jsme losováním obdrželi startovní číslo 1. Samotná soutěž začala okolo 13.hod. Plnění disciplín se provádí v tzn. plné hasičské polní, tedy kompletní zásahový oděv, přilba, boty a rukavice. Jsou povoleny osobní svítilny a jednorázové rukavice pro ošetřování zraněných osob. Zbývající vybavení je umístěno na jednotlivých stanovištích. Zadání soutěžních úkolů se družstvo dozví před výjezdem k plnění úkolu. Zadání je podobné tomu, jaké dostávají hasiči jedoucí k zásahu, vyjíždějí na základě tzv. příkazu k výjezdu. Prvním příkazem v denní etapě byl požár lesa, následovaly úlohy s únikem nebezpečných látek na vodní hladinu, záchrana zraněné osoby z hloubky pomocí lezeckého vybavení, vyproštění zraněného elektrikáře zpod zlomeného sloupu vysokého napětí a poslední úlohou v první části bylo ošetření poraněného pilaře motorovou pilou v lese. Noční etapa začala za úplné tmy záchranou zraněných osob po pádu z výšky do vypuštěné přehrady Plumlov, následoval zásah u dopravní nehody s vyproštěním zraněných osob s nezbytným zajištěním místa nehody, dále stavění protipovodňové hráze z pytlů s pískem a poslední disciplínou byl požár s vyhledávání osob v hustém zakouření, spojený s hašením požáru uvnitř FLASHOVER kontejneru. V neděli okolo 8. hodiny byly vyhlášeny výsledky. Družstvo SDH Ostrava – Radvanice se umístilo na 3. místě s počtem 149,5 bodů. Pro nás nečekané, neboť pocity po splnění některých disciplín byly hodně rozpačité. První místo patřilo SDH Prostějov – Vrahovice s počtem 150,5 bodů a druhé skončily Němčice nad Hanou se 150 body. Všem, kteří jsou spojeni s tou soutěží patří velké poděkování, ať už pořadatelům nebo soutěžím.