V sobotu 25.ledna 2014 se patnáct členů vypravilo na dlouhodobě plánovanou odbornou exkurzi k hasičům Dopravního podniku hl. města Prahy – stanici Hostivař. Řada členů výpravy si musela oproti sobotním zvyklostem přivstat, neboť odjezd ranního PENDOLINA z Ostravy – hl. nádraží byl v 5:19 hodin.  Někteří jeli tímto vlakem poprvé, tak si jízdu vychutnávali, další ihned po uvelebení se na místě začali konzumovat balíčky připravené  z domova, jiní si bystřili mysl luštěním křížovek, nebo komentovali politickou situaci z denního tisku. Ani návštěvě bistro vozu většina neodolala. Cesta ubíhala a do Prahy jsme dorazili dle předpokladu v 8:30.    Jelikož jsme měli nějakou časovou rezervu, následoval pěší přesun na Václavské náměstí. Zde přišlo na nezbytné foto a prohlídky výkladních skříní (tedy hlavně cen) přilehlých obchodů, jídelních a nápojových lístků restaurací. Svařák v chladném dopoledni v dolní části náměstí přišel určitě vhod. Následoval přesun METREM na stanici Hostivař.

A první nástraha velkoměsta se projevila. ( v průběhu dne jich následovalo ještě několik…) Sice si toho nikdo nevšiml, ale jeden člen výpravy se ztratil, resp. zapomněl na stanici Můstek. Ale díky vymoženosti mobilního telefonu se nám ho nakonec podařilo navigovat až do cíle.  Dokonce zvládl zcela sám jízdu METREM a to je opravdu co říct, protože dosud měl zkušenosti pouze s cestování tramvají…   A tak jsme se už opět všichni pohromadě mohli odebrat na plánovanou exkurzi. V garážích stanice nás čekala prohlídka techniky. Jelikož specifikum tohoto sboru je mimo jiné zaměřeno také na zásahy v podzemí (METRO), dopravních nehod kolejových vozidel na povrchu a mnohé další, odpovídala tomu i speciální výbava, kterou řada z nás viděla poprvé. Na veškeré dotazy ( více i méně odborné) nám odpovídali zaměstnanci v čele s velitelem směny. A otázek bylo opravdu hodně. Po exkurzi následoval přesun k Hasičskému domu – sídla našeho Sdružení a společný oběd v místní restauraci KONEC KONCU. (můžeme opravdu doporučit). Pak se už výprava rozdělila. Někteří zůstali na odpolední a večerní prohlídku města, další se přesouvali se zastávkou u OD KOTVA, STAROMĚSTKÉM NÁMĚSTÍ a malém  občerstvení pomalu na nádraží.  Cesta zpět byla ve znamení návštěvy  jídelního vozu, kde jsme si dopřáli večeři a další občerstvení. Vlak do Ostravy dorazil opět na čas. Shodli jsme se, že „výlet“ byl vydařený. A také se ihned zrodila myšlenka  dalšího cíle v příštím roce. Tak uvidíme…  Děkujeme kolegů z HZS podniku za čas, který naší   výpravě věnovali.