IMG_4000V pátek 26. a sobotu 27. června 2015, jsme si připomněli pětileté výročí vzájemné spolupráce mezi našim SDH a OSP Kokoszyce. Dohoda o spolupráci mezi oběma sbory byla podepsána 16.června 2010 v Radvanicích. Velmi rádi jsme přijali pozvání našich kamarádu z OSP Kokoszyce, kteří v rámci tohoto výročí připravili zajímavý program. V pátek 26. 6. jsme se vypravili k hasičské zbrojnici Kokoszyce s vozidlem CAS 20 Terrno, abychom následně absolvovali v průběhu dopoledne a části odpoledne společný výcvik obou jednotek. Členové OSP Kokoszyce přichystali pro společný výcvik několik stanovišť, kde jsme buď společně, nebo samostatně plnili úkoly. Jednalo se zejména o procvičení práce ve výškách a nad volnou hloubkou, aplikace pěny jako hasiva, ovládání a údržba motorové pily a rozbrušovačky, výcvik v ochranných oblecích, zdravotnická příprava a záchrana osob apod. V rámci výcviku jsme si vyměnili zkušenosti s jednotlivými činnostmi u nás a našich kolegů a zároveň vysvětlili případné rozdíly v taktických postupech. Po chutném obědě následovalo seznámení s objektem základní a mateřské školy, na kterou bylo naplánováno taktické cvičení, do kterého se zapojilo šest dobrovolných jednotek včetně naší. Úkolem bylo procvičit průzkum, evakuaci osob, vytvořit bojová rozvinutí a poskytování první pomoci. Po ukončení cvičení následovalo komplexní vyhodnocení postupu nejen z pohledu velitele zásahu z řad profesionálních hasičů, ale také velitelů jednotlivých dobrovolných jednotek. Musíme konstatovat, že s takto obsáhlým a detailním hodnocením cvičení, jsme se u nás ještě nesetkali. Na závěr pátečního odpoledne následovala příprava na sportovní výkony, neboť v sobotu nás čekala společná účast v mezinárodní soutěži v požárním útoku. Jelikož naši kolegové z OSP mají odlišný způsob soutěží, následoval tedy nácvik požárního útoku dle našich pravidel. Nutno podotknou, že náš sbor zcela jistě nepatří mezi sportovní kolektivy, které se požárnímu sportu věnují pravidelně a poctivě trénují. Snad proto samotný nácvik této disciplíny přinášel řadu okamžiků, kterým jsme se s chutí zasmáli. Na úplný závěr pátečního podvečera jsme společně povečeřeli a vydali se na cestu domů.
V sobotu dopoledne jsme se do Kokoszyc opět vrátili, abychom se následně zúčastnili avizované mezinárodní soutěže, která probíhala v nedalekém Jedlowniku. Vše nabralo rychlý spád a po krátkém oficiálním zahájení a poradě následoval start prvního družstva. Nejprve „útočila“ družstva z ČR, bezprostředně po nich pak družstva z PL. Dosažené časy jednotlivých partnerských sborů se sečetly a pořadí bylo na světě. Když zvážíme, že jsme požární útok „po Česku“ naše kamarády učili teprve v předvečer vlastní soutěže a náš sbor má ke sportovní elitě daleko, bylo pro nás milým překvapením umístění na prvním místě. Kromě poháru a diplomu jsme dle pravidel této soutěže získali také právo pořádní následujícího ročníku. V odpolední části sobotního dne již následovala volná zábava a společné posezení, které bylo opět spojeno se sportovními výkony, ať již v minikopané, nebo volejbale. Děkujeme našim přátelům z OSP Kokoszyce za pozvání a příjemný i zároveň prospěšný program, který byl pro nás v rámci připomenutí pětileté spolupráce připravený.