V ostravské Dolní oblasti Vítkovic se v sobotu 9.3.2013 uskutečnilo nepovinné instrukčně metodické zaměstnání pro zástupce jednotek sborů dobrovolných hasičů, které pořádal Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Tématem výcviku byla likvidace požárů v uzavřených prostorách.

Účastnící byli rozdělení do tří skupin a na třech stanovištích následně cvičili pod vedením instruktorů z řad HZS MSK činnosti a specifika, související s požáry v uzavřených prostorách.

Stanoviště č. 1 bylo zaměřeno na seznámení s typy používaných proudnic, s jejich ovládáním a způsoby hašení pro minimalizaci jevů, jako je flashover, backdraft, nebo rollover, které při požárech bytů a jiných uzavřených prostor představují riziko pro zasahující hasiče.

Na druhém stanovišti, kterým se stal sklep jedné z budov, byli účastníci kurzu seznámeni se zásadami průzkumu, se způsoby záchrany osob a sebezáchrany, to vše za podmínek pohybu v neznámém prostředí.

Třetí stanoviště – uzavřená místnost – pak bylo zaměřeno na praktické způsoby hašení a na ukázku neutrální roviny a teplotních rozdílů.